رانندگی با کامیون ایسوزو 8تن

 

در این اینجا به بررسی کامیونت 8 تن ایسوزو مدلNQRمی پردازم. این مطلب حاصل240000 کیلومتر رانندگی طی4سال بدست آمده است.

تاریخچه شرکت خودرو سازی ایسوزو ژاپن.

ایسوزو یا Isuzu Motors Ltd یک شرکت تولید کننده خودروهای سواری، وسایل حمل و نقل تجاری و انواع کامیون سنگین است که دفتر مرکزی آن در توکیو ژاپن قرار دارد. در سال 1916 دو شرکت کشتی سازی Ishikawajima و گروه صنعتی گاز و الکتریک توکیو تصمیم به تولید اتومبیل گرفتند و نتیجه همکاری آنها با شرکت Wolseley Motor Company به عرضه خودروی سواری A-9 و دو سال بعد کامیون CP منتهی شد.

در سال 1933 بخش خودروسازی (ایشی کاوا جیما) با اتومبیل سازی DAT ادغام شد و به گروه صنعتی "اتومبیل" تغییر نام داد. در 1934 بخش کامیون سازی آنها به ایسوزو تغییر نام داد و معادل انگلیسی آن به معنای "fifty bells" یا پنجاه زنگ میباشد. محصولات ایسوزو در بخش کامیون شامل کلاسهای زیر میباشد:

Elf - Light Duty Truck (N-Series)

Forward - Medium Duty Truck (F-Series)

Giga - Heavy Duty Truck (C-Series, E-Series)

که به ترتیب شامل گروه های سبک، متوسط و سنگین است. برای دیدن عکس از این مدلها کلمات کلیدی ( نام کامیونها) را در موتورهای جستجو وارد کنید.

شعار کمپانی ایسوزو : هدف ما، مقصد شما. ایسوزو...

Our goal, your destination. ISUZU

 

اما کامیون مورد نظر این مقاله مدل NQRعرضه شده از سوی شرکت بهمن دیزل است و قیمت فعلی آن حدود 88 میلیون تومان است و در مقابل امکانات آن خیلی زیاد به نظر میرسد. در یک جمع بندی ماشین کامل و بی عیب و نقصی به نظر میرسد جز گرانی قطعات و قیمت نهایی آن.

طرح ظاهری خوبی دارد و در کل از هماهنگی خوبی برخوردار است و طرح چراغ های جلو گربه ای شکل و بسیار شیک. کابین آن از امکانات نسبتاً کامل و مناسبی برخوردار نیست. فضای داخلی برای سرنشینان، راحتی و آسایش خوبی را به ارمغان میآورد. کمربند های ایمنی سه نقطه ای وکمر بند کودک، کولر و بخاری با عملکرد عالی، تنظیم پشتی و ریل صندلی راننده، صندلی شاگرد تاشو و صندلی وسط بعد از خواباندن به عنوان میز استفاده میشود،جای پای نسبتاً کافی،طاقچه زیر سقف. دسته دنده ای خوش دست و نرم،فرمان هیدرولیک تنظیم غربیلک فرمان، شیشه های برقی، آینه های مناسب و قفل مرکزی بدون ریموت، دید مناسب به اطراف و نقطه کور کم، روشنایی خوب  و عالی چراغ های جلو، ترمز موتور و... از مجموعه امکاناتی است که راننده را راضی نگه میدارد.

قوای محرکه آن 133 اسب بخاری است که کاملاً مناسب است و هماهنگی فوق العاده ای با گیربکس 5 دنده آن دارد و از بقیه کامیونت های موجود در ایران یک سر و گردن بالاتر است. مصرف سوخت آنهم نسبتاً مناسب است البته بار سنگین وزش باد از مقابل و عبور از مناطق کوهستانی و رانندگی در شهر در مصرف سوخت تاثیر گذار است(18تا25در100کیلومتر)

ترمزها کاسه ای و روغنی با بوستر خلایی هستند و قدرت خوبی دارند البته در اوزان بالای 4تن بدون کمک از ترمز موتور شدیداً داغ میکنند و به کارگیری ترمز موتور در سرازیریها تند هم یکی از مزیت های این کامیون است. فرمان آن هیدرولیک با تنظیم دسته ای است و کار کردن با آن بسیار عالی است(تنظیم به جلو و عقب و بالا و پایین). در ترافیک شهری هم عملکرد فوق العاده ای دارد. در سمت چپ کیلومتر کلید گرمکن  موتور (فقط در دما سرد کار میکند) قرار دارد و پایین تر آن اهرم تنظیم دور موتور .

دیسک و صفحه کلاچ بسیار قوی و کار امد  و جالب است بدانید در گیربکس این کامیون از روغن موتور 15w40به توصیه سازنده استفاده میشود

معایب :

محفظه باطری هیچ گونه محافظی ندارد و باک آن هم کوچک به نظر میرسد.(من قاب کوچکی برای باطری ها ساختم و باک 250 لیتری نصب کردم)

عدم نبود کمپرسور باد و سیستم ترمز بادی از معایب اصلی آن به شمار میرود.

راه اندازی ترمز موتور قدرتمند آن با دسته برف پاک کن است که معمولاً راننده در اوایل  دچار تداخل کار با آنها میشود. 

نزدیک بودن پدال گاز به ترمز و پدال کلاچ نسبتا سفت است

عایق حرارتی در زیر اطاق مناسب نیست در تابستان حرارت موتور زیر پای راننده و صندلی و لیور دنده وترمز دست را بسیار گرم میکنید.

طول لوله اگزوز بلند و خمیدگی دارد و باعث ایجاد حرارت  میشود. 

عدم وجود دریچه سقفی

سپر جلو ضعیف است و باید تقویت شود

عدم کروز کنترل( تثبیت کننده سرعت) که تمرکز راننده را  در جاده کم میکند

نداشتن کابین خواب راننده

صندلی ساده بدون ضربه گیر 

جای اهرم ترمز دستی ( کاملاً میکانیکی و اتصال به گاردان دارد)مناسب نیست و جای خواب راننده را خراب میکند.

 جای نشانگر دمای آب و سوخت بهتر است با هم عوض شوند چون راننده به دمای آب بیشتر کار دارد و جای فعلی پایین کیلومتر است و برای دیدن باید تمرکز بیشتری به خرج داد.

نوع فنر بندی  دارای قوس کم و فاصله ضربه گیر ان به شاسی کم است تعداد فنر ها جلو و عقب مناسب بار سنگین نیست ودر دست انداز ها بسیار خشک است.(در نوع 8تن مشابه 6تن است)باید 1لایه فنر در هر طرف اضافه شود. 

کابین راننده سر جلو بر روی لولا و سر عقب روی لاستیک قرار دارد و هیچگونه فنر و کمک فنری ندارد و در دست انداز ها و سرعت گیر ها ضربات شدیدی را به کمر راننده وارد میکنند.(میتوانست مانند خاور 808از فنر و کمک فنر استفاده شود )

استهلاک زیاد لاستیک و استفاده از لاستیک معمولی در سایز750که اکثر رانندگان لاستیک رادیال و تیوبلس را جایگزین می کنند.

 

مزایا :

استهلاک پایین موتور و قطعات وخدمات گسترده تعمیرات و لوازم یدکی

ظرفیت بارگیری مجاز تا4700کیلوگرم و طول بارگیری و ابعاد مناسب ان

 قابلیت روشن شدن سریع در دمای پایین خنک کاری فوق العاده موتور و درجه حرارت مناسب و ثابت آب(در دمای هوای سرد و گرم و در گردنه ها  دمای موتور ثابت است)، کشش و قدرت مناسب در مناطق کوهستانی،ترمز موتور بسیار قوی، به کارگیری توربو شارژ و اینتر کولر، پایداری مناسب در پیچ های تند،ارتفاع پایین شاسی و کابین و رانندگی اسان و...

نمونه هایی از این کامیون که سرویس های دورهای و تعویض روغن مناسب را  انجام داده اند با اینکه 6سال از کارکرد آن گذشته(700هزار کیلومتر کار کرده) اما هنوز نیاز به تعمیر پیدا نکرده و این نشان از کیفیت برتر ایسوزو در مقابل کامیون های چینی موجود در بازار است.

در طول این مدت هیچ بدی از این کامیون ندیدم . این کامیون در نوع 8تن بی رقیب است در نوع 6تن رقبای  آن در ایران هیوندای کروز ایران خودرو دیزل، فوتون و بادسان سایپادیزل و کاویان و جی ای سی هستند که حرفی برای گفتن در مقابل آن ندارند. البته ایویکو دیلی و مان که عرضه آن ظاهراً متوقف شده رقیب خیلی سختی برای ایسوزو از لحاظ کیفیت،(ولی خدمات ندارند) امکانات و تواناییهای حرکتی بود.

در کل باید به مدیران بهمن دیزل بابت انتخاب ایسوزو به عنوان شریک تجاری تبریک گفت و امیدوارم قیمت آنهم به تدریج کم و منطقی تر شود و همین طور مدلهای جدید آن با امکانات بیشتر عرضه شود.(متاسفانه قیمت ان رو به افزایش و از کیفیت ان کم میشود)                  

این کامیون قطعاً فقط برای مصارف درون شهری و مسافت های کوتاه بین شهری و  شرکتهای توزیع که توانایی مالی مناسب دارند مناسب است. کسانی که قصد خریدن برای حمل بار بین شهری طولانی دارند با توجه به کرایه های پایین و کمبود جا برای کارکرد دو راننده خریدن آن جزء دردسر و سختی های زیاد  چیز دیگری به همراه ندارد. خصوصاً اگر پشتوانه مالی خوبی ندارید از خرید خودرو دست دوم  با کارکرد بالای 300هزار کیلومتر خود داری کنید.

در ویرایش کلمات از وبلاگ سلطان جاده استفاده شده است

  چاپ فرستادن به ایمیل

 

عکس کامیون ایسوزو 8 تن ( مدل NQR 70 )

کامیون ایسوزو-NQR70

 

عکس کامیون ایسوزو 6 تن ( مدل NPR 70 ) مونتاژ ژاپن

 

کامیون ایسوزو-NPR70

isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu isuzu  

 

/ 3 نظر / 1232 بازدید
كيوان

محمد عزيز...درود بر تو. وبلاگ مفيدي داري... كاملا فني و تخصصي...طوري كه از تجربيات خوبت خيلي چيز ها ميشه ياد گرفت. خسته نباشي[دست] از حضور گرمت هم تشكر ميكنم داداشي[گل]

sayed

سلام دوست عزیز اولن خیلی ممنون.دوست عزیز از تو میخوام عکس کامیون fh با تریلی کمپرس تو سایتت نشون بدی.ممنون. انشاالله همیشه موفق باشی.

امید نظری

با سلام .لطفا قیمت ها را کاهش دهید خیلی بالاست من خواستم واسه اقساط ثبت نام کنم اما چون قیمت بالا بود دیگه صرف نظر کردم